TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dział Nauki

PROGRAM QUARTUS

Program Quartus stanowi element działań Politechniki Wrocławskiej  mających na celu promowanie transferu wiedzy.

Jednostka organizacyjna sprawująca nadzór nad Programem Quartus:
Dział Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej

Sekretariat:
tel.: +48 71 320 30 39, +48 71 320 24 78
patent@pwr.edu.pl

Plac Grunwaldzki 11
Bud. D-21 "Bibliotech",
Część A (przy bud. D-2), piętro II
Wejście - pom. nr 208

Celem Programu jest motywowanie pracowników oraz doktorantów Uczelni do zgłaszania wynalazków do Działu Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej Uczelni celem wszczęcia dla nich postępowania patentowego.

Drogą do osiągnięcia tego celu jest przyznanie autorom/współautorom wynalazków:

  • pracownikom – dodatków kwotowych jednorazowych do wynagrodzenia;
  • doktorantom – nagród (nieobciążających funduszu wynagrodzeń).

Dodatek/nagrodę dzieli się proporcjonalnie do udziałów twórczych między pracowników i doktorantów, którzy w zgłoszeniu patentowym podali afiliację Uczelni.

Programem objęte są wszystkie zgłoszenia patentowe zarejestrowane od 1 stycznia 2023 r. oraz patenty przyznane od 1 stycznia 2023 r. Zgłoszenie patentowe jest uwzględniane w Programie, jeśli zostało zgłoszone do Działu Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej i zarejestrowane w Urzędzie Patentowym.

Zasady premiowania zgłoszeń patentowych: 

  • Kwota dodatku/nagrody za wyróżnione zgłoszenie patentowe wynosi 6 000 zł. Kwota dodatku/nagrody ulega zwiększeniu o 25% dla zgłoszeń patentowych przypisanych (w procesie rejestracji zgłoszenia lub później w DWIIP) do priorytetowych obszarów badawczych określonych w Strategii Uczelni.
  • Dodatek/nagroda wypłacana jest do końca pierwszego kwartału w roku następującym po roku, w którym nastąpiło zgłoszenie patentowe.
  • Maksymalna liczba wyróżnionych zgłoszeń patentowych wynosi 1/3 wszystkich zgłoszeń w danym roku, spełniających warunki określone w ust. 1, z zaokrągleniem w górę do najbliższej liczby całkowitej.
  • Wyboru wyróżnionych zgłoszeń patentowych dokonuje Komisja powołana przez Rektora.
    W skład Komisji wchodzą:
    • prorektor właściwy ds. współpracy;
    • naukowcy z doświadczeniem w komercjalizacji badań;
    • kierownik DWIIP;   
    • dyrektor Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii.

W pracach Komisji nie mogą brać udziału twórcy ocenianych zgłoszeń patentowych. Komisja działa w oparciu o przyjęty regulamin oraz kryteria oceny zgłoszeń patentowych. Regulamin wymaga konsultacji z działającymi w Uczelni organizacjami związkowymi. Wyniki oceny zgłoszeń patentowych są jawne.

Zasady premiowania patentów:

  • Patent jest uwzględniany w Programie, jeśli spełnia łącznie następujące warunki:

1) uprawnionym lub współuprawnionym jest Uczelnia;
2) decyzja o przyznaniu patentu wpłynęła do DWIIP;
3) patentu udzielono w kraju, za który uznaje się punkty w świetle przepisów dotyczących ewaluacji jakości działalności naukowej.
W przypadku patentów międzynarodowych uzyskanych w różnych krajach, lecz opartych o ten sam wynalazek, Program obejmuje tylko jeden patent.

  • Dodatki/nagrody za uzyskane patenty wypłacone zostaną autorom/współautorom wszystkich uzyskanych patentów spełniających warunki określone regulaminie Proegramu
  • Kwota dodatku/nagrody wynosi:

1) za patent krajowy – 6 000 zł;
2) za patent międzynarodowy – 16 000 zł.
Kwota dodatku/nagrody ulega zwiększeniu o 25% dla patentów przypisanych do priorytetowych obszarów badawczych określonych w Strategii Uczelni.

Regulaminu Prorgramu Quartus stanowi załącznik nr 2 do ZW 110/2023 (Załącznik nr 12 do Regulaminu)

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję