TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dział Nauki

PROGRAM TERTIUS

Program Tertius, zgodnie z Zarządzeniem Wewnętrznym 125/2020, stanowi kolejny element działań Politechniki Wrocławskiej mający na celu promowanie doskonałości naukowej.

Program ten koncentruje się na wsparciu nauczycieli akademickich w sprawnej realizacji projektów badawczych, poprzez obniżanie wymiaru pensum dydaktycznego.

Zasady uczestnictwa w Programie Tertius:

1. Nauczycielowi akademickiemu zatrudnionemu na wydziale, będącemu kierownikiem projektu badawczego, przysługuje w danym roku akademickim obniżka wymiaru pensum dydaktycznego, zwana dalej „obniżką”.

2. Wysokość przysługującej obniżki (O) w godzinach obliczeniowych zależy od wartości planowanych kosztów pośrednich w projekcie badawczym w danym roku akademickim i wyliczana jest na podstawie wzoru:

 wzor.pnggdzie:

M – liczba miesięcy realizacji całego projektu wyznaczona zgodnie z umową o finansowanie projektu,

m – liczba miesięcy realizacji projektu w danym roku akademickim,

N – wartość planowanych kosztów pośrednich (w zł) dla całego okresu realizacji projektu,

W – współczynnik zastępowalności (zł/h).

Wysokość przysługującej obniżki (O) należy zaokrąglić do liczby całkowitej. W przypadku konsorcjów wartość (N) odnosi się do planowanych kosztów pośrednich przypadających na PWr. Do liczby (m) wlicza się jedynie miesiące mieszczące się w okresie realizacji przewidzianym pierwotną umową o finansowanie projektu.

3. Wartość W na dany rok akademicki wyznacza dziekan, jednak nie może być ona niższa niż 550zł/h, czyli niż przyjęty średni koszt jednej godziny dydaktycznej dla Politechniki Wrocławskiej.

4. W przypadku kierowania przez nauczyciela akademickiego więcej niż jednym projektem badawczym w danym roku akademickim wartość O wyznacza się jako sumę składowych dla poszczególnych projektów badawczych.

5. Kierownik projektu badawczego przysługującą mu w danym roku akademickim obniżkę lub jej część może rozdysponować między siebie i/lub wykonawców projektu będących nauczycielami akademickimi zatrudnionymi na wydziale.

Wnioskowanie o obniżenie pensum dydaktycznego:

  1. Wniosek o obniżkę w danym roku akademickim nauczyciel akademicki zatrudniony na wydziale składa do Rektora, za pośrednictwem prorektora właściwego ds. kształcenia, po zaopiniowaniu przez dziekana wydziału, w terminie do dnia 30 września w poprzedzającym roku akademickim lub niezwłocznie po zawarciu umowy o finansowanie projektu.
  2. Nauczyciel akademicki będący wykonawcą projektu badawczego składa wniosek, o którym mowa w pkt. 1, dodatkowo za zgodą kierownika tego projektu badawczego.
  3. Wniosek o obniżkę w danym roku akademickim można składać wyłącznie, jeśli wartość O wynosi co najmniej 15 godzin obliczeniowych.
  4. Nauczyciel akademicki może wnioskować o obniżkę w danym roku akademickim do wysokości Omax. Wartość Omax na dany rok akademicki wyznacza dziekan, jednak nie może być ona wyższa niż 105 godzin obliczeniowych.

Regulamin konkursu opisany jest w załączniku do Zarządzenia Wewnętrznego 70/2024 z dnia 13 sierpnia 2024 r. w sprawie zmian w Regulaminie pracy Politechniki Wrocławskiej.

Nadzór nad Programem Tertius sprawuje prorektor właściwy ds. kształcenia. 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję