Minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego i nauki może przyznać stypendium dla wybitnych młodych naukowców na podstawie art. 360, art. 361, art. 363. pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (DZ. U. z 2024 r. poz. 1571 z późn. zm.).
Tryb przyznawania stypendiów został określony w akcie wykonawczym, czyli ROZPORZĄDZENIU MINISTRA NAUKI i SZKOLNICTWA WYŻSZEGO z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców (Dz.U. 2022, poz. 428).
Definicja młodego naukowca
Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:
- jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora
albo
- przygotowuje rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym i nie posiada stopnia doktora - jeżeli od dnia wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego zgodnie z art. 217 nie upłynęło więcej niż 4 lata
albo
- posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat*, i jest zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy, tj. uczelni, federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, Polskiej Akademii Nauk, instytucie naukowym PAN działającym na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk, instytucie badawczym działającym na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych, międzynarodowym instytucie naukowym utworzonym na podstawie odrębnych ustaw działającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Łukasiewicz działającym na podstawie ustawy z 21 lutego 2019 r. i Sieci Badawczej Łukasiewicz, instytutach działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polskiej Akademii Umiejętności lub innym podmiocie prowadzącym głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły
- stypendium może otrzymać również osoba wykazująca się znaczącycmi osiągnięciami w działalności naukowej, która posiada stopień doktora, prowadzi działność naukową i jest zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust.1 ustawy, jeżeli okres 7 lat* od dnia uzyskania tego stopnia upłynął po ostatnim dniu terminu składnaia wniosków o stypendia, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 363 pkt.1 ustawy (rozporządzędznia)
W praktyce oznacza to, że stypendium może otrzymać osoba, dla której 7 lat od dnia uzyskania stopnia doktora upłynęło w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.
*Okres 7 lat jest liczony od daty uzyskania stopnia. Do tego czasu nie wlicza się okresów przebywania na urlopie związanym z rodzicielstwem, określonym w przepisach działu ósmego ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, lub okresów pobierania zasilku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego, albo okresów pobiernia zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagająca rehabilitacji leczniczej.
Przy ocenie wniosków o przyznanie stypendiów dla młodych naukowców bierze się pod uwagę osiągnięcia uzyskane do dnia 30 listopada roku, w którym jest składany wniosek.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi konkursu zamieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Termin i tryb składania wniosków:
- Wniosek o przyznanie stypendium składa się do ministra według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia
- Wniosek o przyznanie stypendium wypełnia się w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system ZSUN/OSF https://osf.opi.org.pl/).
- Przed przesłaniem wniosku do ministerstwa, prosimy o przekazanie wersji roboczej wniosku do weryfikacji do Działu Nauki w terminie do 13 grudnia 2024 r. W tym celu należy udostępnić wniosek w systemie OSF pracownikom Działu Nauki jako redaktorom pomocniczym (wprowadzając loginy: awiatrowska i bkrupinska) oraz przesłać krótką informację zawierającą ID wniosku na adres mailowy: dzial.nauki@pwr.edu.pl.
Pytania dotyczące konkursu prosimy kierować do:
Angeliki Wiatrowskiej (e-mail: angelika.wiatrowska@pwr.edu.pl) oraz
Barbary Krupińskiej (e-mail: barbara.krupinska@pwr.edu.pl).
- Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku należy wygenerować ostateczną wersję wniosku z systemu ZSUN/OSF plik w formacie PDF („wniosek z podpisem ZSUN/OSF”) i przesłać na adres: dzial.nauki@pwr.edu.pl w celu opatrzenia wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez upoważnionego Prorektora ds. Nauki. Podpisany dokument zostanie zwrócony kandydatowi do stypendium.
- Podpisany wniosek o przyznanie stypendium kandydat wysyła elektronicznie w systemie ZSUN/OSF najpóźniej w terminie do 31 grudnia 2024 r.
*Wniosek uznaje się za wysłany, gdy jego status w systemie ZSUN/OSF ma status „wysłany”.
Załączniki do wniosku, które należy dołączyć w systemie OSF i których oryginały należy dostarczyć do Działu Nauki:
- dokumenty potwierdzające uzyskanie znaczących osiągnięć w działalności naukowej (oświadczenia autora i współautorów)
- dokumenty potwierdzające przerwy w działalności naukowej z przyczyn wymienionych w art. 360 ust. 3 ustawy (o ile wystąpiły)
- oświadczenie młodego naukowca potwierdzające, że informacje zawarte w części C wniosku są zgodne ze stanem faktycznym, oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie jego danych osobowych oraz o nieprzyznaniu mu w poprzednich latach stypendium ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla wybitnych młodych naukowców
Ogłoszenie wyników o przyznaniu stypendiów dla wybitnych młodych naukowców:
- Wnioski rozpatrywane są do 30 czerwca roku następującego po roku, w którym zostały złożone.
- Minister przyznaje nie więcej niż 230 stypendiów dla młodych naukowców, z tego co najmniej 30 dla młodych naukowców będących doktorantami.
- Wysokość stypendium nie może przekroczyć 5 390 zł miesięcznie i jest wypłacana w terminie do 10 dnia miesiąca.