TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dział Nauki

Nostryfikacja stopni naukowych nadanych za granicą

Zgodnie z art. 328 ust. 1-3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

  • stopień naukowy nadany przez uprawnioną instytucję działającą w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym jest równoważny z odpowiednim stopniem naukowym, o którym mowa w ustawie
  • stopień doktora nadany przez Europejski Instytut Uniwersytecki, zgodnie z Konwencją powołującą Europejski Instytut Uniwersytecki, sporządzoną we Florencji dnia 19 kwietnia 1972 r., jest równoważny ze stopniem doktora.
  • Stopień naukowy nadany przez instytucję inną niż ta, o której mowa powyżej może być uznany za równoważny z odpowiednim polskim stopniem na podstawie umowy międzynarodowej, a w przypadku jej braku - w drodze postępowania nostryfikacyjnego.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej udostępniła KWALIFIKATOR - jest to baza danych, która umożliwia automatyczne sprawdzenie ogólnych informacji o wybranych rodzajach dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą. Pozwala ocenić poziom i status kwalifikacji w państwie ich wydania oraz dowiedzieć się w jaki sposób dany zagraniczny dyplom lub stopień naukowy jest uznawany w Polsce. Wskazuje także konkretne podstawy prawne, z których wynikają poszczególne uprawnienia posiadacza dyplomu. 

Postępowanie nostryfikacyjne dotyczące stopni naukowych nadanych za granicą wszczyna się na wniosek składany do Rektora za pośrednictwem właściwej w danej dyscyplinie rady dyscypliny naukowej. Uczelnia prowadzi postępowania w dyscyplinach, w których posiada kategorię naukową A+ albo A.

Postępowanie w sprawie nostryfikacji stopni naukowych nadanych za granicą przeprowadza Rektor przy udziale właściwej w danej dyscyplinie rady dyscypliny naukowej na podstawie przepisów podanych w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą (Dz. U. z 2018 r., poz. 1877).

Po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego wydaje się zaświadczenie określone w załączniku do  ww. rozporządzenia, które podpisuje Rektor, (wzór zaświadczenia do  pobrania).

TRYB POSTĘPOWANIA  NOSTRYFIKACYJNEGO - przeprowadzanego w Politechnice Wrocławskiej reguluje Zarządzenie Wewnętrzne Rektora Politechniki Wrocławskiej nr ZW 32/2023

I Wszczęcie postępowania

1. Postępowanie w sprawie nostryfikacji stopnia naukowego nadanego za granicą wszczyna się na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o nostryfikację składany do Rektora Politechniki Wrocławskiej,

2. Wniosek powinien zawierać:

1) imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby ubiegającej się o nostryfikację stopnia naukowego nadanego za granicą,
2) pełną nazwę nadanego za granicą stopnia naukowego,
3) określenie polskiego stopnia naukowego, z którym równoważność ma zostać uznana,
4) datę nadania stopnia naukowego za granicą,
5) nazwę instytucji, która nadała stopień naukowy,
6) nazwę państwa, w którego systemie prawnym działa instytucja, która nadała stopień naukowy.

3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 należy dołączyć:

1) w przypadku ubiegania się o uznanie stopnia naukowego nadanego za granicą za równoważny z polskim stopniem naukowym doktora:

a) dyplom potwierdzający nadanie tego stopnia,
b) dokumenty stanowiące podstawę nadania tego stopnia,
c) dyplom ukończenia studiów uprawniający do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego, o uznanie którego ubiega się wnioskodawca

2) w przypadku ubiegania się o uznanie stopnia naukowego nadanego za granicą za równoważny z polskim stopniem naukowym doktora habilitowanego:

a) dyplom potwierdzający nadanie tego stopnia,
b) dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe stanowiące podstawę nadania tego stopnia,
c) dyplom potwierdzający nadanie stopnia naukowego uprawniający do wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego, o uznanie którego ubiega się wnioskodawca.

3) oświadczenie wnioskodawcy:

a) zawierające informację czy stopień naukowy, o uznanie którego się ubiega stanowił przedmiot postępowania nostryfikacyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej,
b) o miejscu i dacie urodzenia.

4. Dokumenty, o których mowa w ust. 3 pkt 1-2 mogą być złożone do rady dyscypliny naukowej w postaci kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną do przyjęcia dokumentów ze strony Uczelni, na podstawie okazanych jej oryginałów. Poświadczenie za zgodność z oryginałem powinno zawierać datę, miejscowość oraz czytelny podpis osoby dokonującej poświadczenia.

5. Po przeprowadzeniu oceny formalnej wniosku, rada dyscypliny naukowej może zażądać od wnioskodawcy przedłożenia tłumaczenia zwykłego na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt. 1 i 2, a w przypadku zastrzeżeń co do oryginalności dyplomu, o których mowa w ust. 3 pkt. 1 lit. a) i 2 lit. a) przedłożenia tego dyplomu zalegalizowanego lub opatrzonego klauzulą apostille.  

6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach rada dyscypliny naukowej może zażądać od wnioskodawcy przedłożenia tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 1 lit. b albo pkt.2 lit. b, sporządzonego i poświadczonego przez tłumacza przysięgłego albo sporządzonego przez zagranicznego tłumacza i poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

7. Datą wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego jest dzień doręczenia do właściwej rady dyscypliny naukowej wniosku o nostryfikację stopnia naukowego.

II Postępowanie Zespołu ds. Nostryfikacji Stopnia Naukowego

1. Do czynności w postępowaniu w sprawie nostryfikacji stopnia naukowego nadanego za granicą rada dyscypliny naukowej powołuje w drodze uchwały Zespół ds. Nostryfikacji Stopnia Naukowego (dalej określany jako Zespół ds. Nostryfikacji), składający się z maksymalnie 5 nauczycieli akademickich posiadający stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora w danej dyscyplinie, dla których Uczelnia jest podstawowym miejscem pracy. Rada dyscypliny naukowej wyznacza ze składu danego Zespołu ds. Nostryfikacji Przewodniczącego, który kieruje jej czynnościami.

2. Zespół ds. Nostryfikacji:

1) dokonuje oceny formalnej złożonego wniosku w zakresie kompletności oraz zgodności z obowiązującymi przepisami i w razie potrzeby wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku lub przedłożenia dodatkowych dokumentów w terminie, nie dłuższym niż 14 dni od daty wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
2) w szczególnych przypadkach uzasadnionych wątpliwościami dotyczącymi osiągnięć stanowiących podstawę nadania stopnia naukowego osobie, o której mowa w pkt 1) Zespół ds. Nostryfikacji może wystąpić do rady dyscypliny naukowej z wnioskiem o skierowanie dokumentów, o których mowa w rozdz. I ust. 3 pkt 1 lit. b oraz pkt 2 lit. b do recenzji.
3) W przypadku uwzględnienia wniosku Zespołu ds. Nostryfikacji, o którym mowa w pkt 2) rada dyscypliny naukowej wyznacza w drodze uchwały nie więcej niż trzech recenzentów spośród nauczycieli akademickich, dla których Uczelnia jest podstawowym miejscem pracy, posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie, której dotyczy wniosek oraz określa zakres recenzji i termin jej przedstawienia.

3. Zespół ds. Nostryfikacji, po zapoznaniu się z osiągnięciami stanowiącymi podstawę nadania stopnia naukowego oraz recenzjami, jeżeli były sporządzone, przedstawia radzie dyscypliny naukowej rekomendację dotyczącą uznania albo odmowy uznania stopnia naukowego nadanego za granicą za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym. Rekomendacja powinna zawierać uzasadnienie.

4. Rada dyscypliny naukowej w oparciu o rekomendację Zespołu ds. Nostryfikacji w drodze uchwały uznaje albo odmawia uznania stopnia naukowego nadanego za granicą za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym, przy czym rada dyscypliny naukowej nie jest związana rekomendacją Zespołu ds. Nostryfikacji.

5. Rada dyscypliny naukowej przed podjęciem rozstrzygnięcia, o którym mowa w ust. 4 może zwrócić się do Zespołu ds. Nostryfikacji o złożenie dodatkowych wyjaśnień lub podjęcie określonych czynności w ramach postępowania nostryfikacyjnego.

6. W przypadku uznania stopnia naukowego nadanego za granicą za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym sporządzane jest zaświadczenie o treści zgodnej z wymogami określonymi w obowiązujących przepisach prawa. Zaświadczenie podpisuje Rektor.

7. W przypadku odmowy uznania stopnia naukowego nadanego za granicą za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym, dla wnioskodawcy sporzadza się pisemną infomację o podjętym rozstrzygnięciu, wskazując przyczyny odmowy. Pismo podpisuje Rektor.

8. Uchwała o uznaniu lub odmowie uznania stopnia naukowego nadanego za granicą za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym przyjmowana jest bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy liczby członków rady dyscypliny naukowej.

9. Postępowanie w sprawie nostryfikacji stopnia naukowego powinno zakończyć się w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymagania formalne, przy czym do tego terminu nie wlicza się okresów wyznaczonych na:

1) przedłożenie tłumaczenia dokumentów,
2) przedstawienie recenzji.

10. W przypadku podjęcia przez radę dyscypliny naukowej uchwały w przedmiocie stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania w sprawie nostryfikacji stopnia naukowego, Rektor wydaje postanowienie o odmowie przeprowadzenia postępowania, które powinno zawierać:

1) oznaczenie jednostki uczelni wydającej postanowienie,
2) datę jego wydania,
3) oznaczenie osoby, która zwróciła się o wszczęcie nostryfikacji,
4) powołanie podstawy prawnej,
5) rozstrzygnięcie dotyczące odmowy wszczęcia postępowania wraz z uzasadnieniem,
6) podpis z podaniem stanowiska osoby upoważnionej do wydania postanowienia,
7) pouczenie o dopuszczalności wniesienia zażalenia do Rektora Uczelni.

11. Na postanowienie o odmowie przeprowadzenia postępowania w sprawie nostryfikacji stopnia naukowego przysługuje zażalenie w formie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy kierowanego do Rektora w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia wnioskodawcy. Postanowienie Rektora jest ostateczne. Na postanowienie Rektora przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

III Opłaty za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego

1. Za postępowanie nostryfikacyjne osoba ubiegająca się o nostryfikację stopnia naukowego, niezależnie od wyniku postępowania, wnosi opłatę wynoszącą 50% wynagrodzenia profesora określonego w przepisach w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej. Do kwoty należy doliczyć 23% podatku VAT. 

2. Opłatę należy wnieść w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, na rachunek bankowy Uczelni w Santander Bank Polska S.A. nr 37109024020000000610000434 z opisem w tytule: Nostryfikacja (imię i nazwisko wnioskodawcy). Dowód wniesienia opłaty należy dołączyć do dokumentacji składanej przez wnioskodawcę.

3. W przypadku nieuiszczenia opłaty za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego określonej w ust. 1, w terminie określonym w ust.2 wniosek nie zostanie rozpatrzony.

4. Opłaty, o której mowa w ust. 1 nie pobiera się w przypadku stwierdzenia braku właściwości do przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego przez Uczelnię.

5. W uzasadnionych przypadkach, podyktowanych w szczególności trudną sytuacją materialną, osoba ubiegająca się o nostryfikację stopnia naukowego nadanego za granicą może wystąpić z wnioskiem do Rektora o obniżenie/zwolnienie/rozłożenie na raty opłaty za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego. Rektor podejmuje decyzję w oparciu o opinię Przewodniczącego rady dyscypliny naukowej.

6. W przypadku konieczności sporządzenia recenzji w toku postępowania, wysokość jednorazowego wynagrodzenia dla recenzenta za jej sporządzenie ustala Przewodniczący Zespołu ds. Nostryfikacji, przy czym nie może ono przekroczyć kwoty 1100 zł brutto.

7. Wynagrodzenie należne recenzentowi wypłaca się po zakończeniu postępowania w sprawie nostryfikacji stopnia naukowego nadanego za granicą tj. po podjęciu przez radę dyscypliny naukowej uchwały o uznaniu lub odmowie uznania stopnia naukowego nadanego za granicą za równoważny z odpowiednim polskim stopniem naukowym.

Pliki do pobrania

Schemat postępowania nostryfikacyjnego [ .pdf ]

Wniosek o nostryfikację [PL] [ .docx ]

Wniosek o nostryfikację [ENG] [ .docx ]

Zaświadczenie o nostryfikacji [ .docx ]

Wzór uchwały [ .docx ]

powołanie Zespołu

Postanowienie [ .docx ]

Wzory uchwał [ .docx ]

uznanie stopnia naukowego za równoważny

Wzór uchwały [ .docx ]

odmowa uznania stopnia naukowego za równoważny

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję